Każdy, kto miał okazję uprawiać swój własny ogród doskonale wie, że jest to dobry sposób na przyjemną pasję i okazja do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Uprawa roślin i dbanie o otoczenie mogą przynieść wiele satysfakcji. Warto pamiętać do tym, że ogród to nie tylko piękne kwiaty i krzewy ale także możliwość prowadzenia własnej uprawy warzyw.
Dlaczego warto stworzyć swój własny warzywnik?
Prowadząc osobistą uprawę warzyw mamy szansę uzyskać zdrowe i ekologiczne rośliny. Jest to bardzo ważne szczególnie dla tych osób, które muszą stosować restrykcyjne diety oraz dla rodzin z małymi dziećmi. Warto pomyśleć także o stronie ekonomicznej tego przedsięwzięcia. Warzywa i owoce dostępne w sklepach nie są dzisiaj tanie. Stosując samodzielną uprawę mamy więc okazję do smakowania doskonałych truskawek, borówek czy pomidorów w ulubionej odmianie i z pewnością uda się w ten sposób obniżyć koszty. Należy też wspomnieć o wygodzie posiadania ogródka blisko domu. Gdy potrzebujemy warzyw na przykład na rosół nie musimy specjalnie jechać do sklepu czy na targ, bo warzywa mamy na wyciągnięcie ręki, w sąsiedztwie domu.
Od czego zacząć uprawę warzyw?
Na dobry początek warto stworzyć sobie plan upraw. Zastanawiamy się ile mamy miejsca, bierzemy też pod uwagę czy teren jest nasłoneczniony czy zacieniony. Ważna będzie także dostępna gleba bo różne warzywa mają różne wymagania. Warto więc zacząć o stworzenia ogólnej listy warzyw i owoców które lubimy. Następnie spośród nich wybieramy te, które z pewnością udadzą nam się w danym miejscu. Jeśli nie mamy szklarni czy tunelu nie ma się co upierać na bakłażany czy melony. Podobnie uprawa borówki amerykańskiej będzie wymagała bardzo kwaśnego podłoża. Gdy już wiemy co będziemy uprawiać powinniśmy narysować sobie plan ogrodu, uwzględniając zasady dobrego i złego sąsiedztwa.
Co warto wiedzieć o uprawie warzyw?
Do stworzenia małego warzywnika na potrzeby rodziny nie potrzebujemy dużo miejsca. 1 ar będzie powierzchnią zupełnie wystarczającą. Działkę do uprawy warto przygotować w poprzednim roku jesienią poprzez nawożenie i głębokie zaoranie. Trzeba tu oczywiście brać po uwagę, że na przykład warzywa korzeniowe nie powinny rosnąć na ziemi w ostatnim roku nawożonej obornikiem. Gdy przyjdzie wiosna pozbywamy się chwastów i równamy podłoże. Każda osoba planująca uprawiać warzywa powinna znać kalendarz siewu i sadzenia. Są warzywa, które można siać bezpośrednio do gruntu jak na przykład marchew i buraki ale są i takie, które wymagają stworzenia dużo wcześniej rozsady. Przykładem są pomidory, papryka i kalarepa. Siewki na parapecie w domu zaczynamy więc tworzyć już w lutym. Najwięcej czasu do wzrostu i przebywania w wysokich temperaturach potrzebuje papryka. Również pomidory wymagają uwagi, bo konieczne jest ich pikowanie.
Jak sobie ułatwiać pracę w ogrodzie warzywnym?
Nie ma co ukrywać, że prowadzenie ogrodu warzywnego wymaga wiele pracy. Przygotowujemy podłoże, robimy rozsady, sadzimy, pielimy, nawozimy, podlewamy, zbieramy i przechowujemy. Warto więc szukać sposobów na to by pracę w ogrodzie sobie ułatwić. Gdy jesteśmy na etapie robienia rozsad możemy korzystać z multidoniczek oraz etykiet do oznaczania roślin. Aby przyspieszyć pracę można też kupować nasiona na taśmie. W ogrodzie możemy stworzyć podwyższone grządki, które są dużo bardziej wygodne do obsługi. Jeśli chodzi o podlewanie to w dużych ogrodach można zainstalować automatyczne nawadnianie. W mniejszych ogrodach można korzystać z różnych gadżetów, które zastąpią podlewanie gdy nie będzie nas w domu. Dużym udogodnieniem jest też ściółkowanie grządek. Dzięki niemu mamy mniej chwastów i rzadziej konieczne jest podlewanie. Za ściółkę możne posłużyć czarna agrowłóknina ale także i naturalne materiały takie jak trawa, słoma czy kora. Do pracy w ogrodzie warto angażować całą rodzinę, zwłaszcza dzieci bo jest to bardzo przyjemne i pouczające zajęcie.
W dobie coraz gorszej jakości jedzenia na sklepowych półkach, jeżeli posiada się chociaż niewielką działeczkę, warzywnik to super sprawa. Ja zasadziłam kilka warzyw typu pomidory, ogórki, sałata, szczypior i bardzo się ciesze kiedy mogę spróbować swoich pachnących soczystych pomidorków 🙂