Rattan na pewno jest piękny i niezwykle urodziwy, ale jednocześnie jest też dość wymagający. Może nie aż tak jak naturalna wiklina czy niektóre specyficzne (egzotyczne) gatunki drewna, jednakże i tak nie wolno zostawi go samemu sobie i liczyć na to, że on zawsze jakoś sobie poradzi i pozostanie kompletnie obojętny na działanie czynników zewnętrznych. O meble ogrodowe rattanowe trzeba dbać. Jak więc to robić, by korzystać z nich nie przez rok i nie przez dwa lata, a przez przynajmniej dziesięć czy piętnaście lat?
1 – odpowiednie przechowywanie rattanu
W przeciwieństwie do technorattanu naturalny rattan nie jest aż tak bardzo odporny na czynniki atmosferyczne. Co prawda raczej nic złego nie powinno mu się stać, jeżeli pozostawi się go na zewnątrz przy lekko siąpiącym deszczu, jednakże zbyt częsta styczność z wilgocią na pewno mu zaszkodzi. Jeżeli wiec prognozy pogody zapowiadają duże ulewy bądź burze, najlepiej od razu schować meble ogrodowe z rattanu do szopy bądź piwnicy. Ogólnie rzecz biorąc warto przechowywać je w zamknięciu wtedy, gdy są one nieużywane. Oddziałująca na nie wilgoć może sprzyjać rozwijaniu się na ich powierzchni pleśni i grzybów.
2 – ochrona przed słońcem
Ten pierwszy punkt tyczący się odpowiedniego przechowywania mebli jest równie ważny z powodu niskiej odporności rattanu na promieniowanie słoneczne. Oczywiście meble ogrodowe z rattanu na pewno będą wykorzystywane w ogrodzie i na tarasie głównie w porze letniej, dla której słońce jest czymś naturalnym i normalnym, ale gdy dochodzi do wyraźnie zwiększonego promieniowania, warto po prosty czymś je osłonić. Duży rozkładany parasol powinien załatwić robotę. Dobrym pomysłem będzie też po prostu ustawianie kompletu mebli ogrodowych w cieniu i przenoszenie ich wtedy, gdy akurat znów zacznie padać na nie słońce. Równie świetną opcją jest wizyta na stronie https://www.platine.pl, gdzie publikujemy takich porad na pęczki!
3 – regularne czyszczenie
Meble, które są intensywnie i często używane, będą się oczywiście brudzić. To normalne. Ważne jest jedynie to, by te pojawiające się na nich zabrudzenia usuwać i by robić to na bieżąco, nie czekając na to, aż przenikną one do głębszych struktur materiału i w ten sposób doprowadzą do trwałego przebarwienia tworzywa. Meble ogrodowe rattanowe dość łatwo można utrzymać w stanie idealnej czystości. Jeżeli zdarzy się coś na nie wylać, wystarczy przetrzeć powstałą plamę miękką ściereczką nasączoną wodą z mydłem. Dokładniejsze mycie powinno być przeprowadzane w sezonie średnio raz na tydzień. Aby dojść do wszelkich zakamarków krzesełek i stołów, czyli również i tam, gdzie zwykła ściereczka może nie dotrzeć, warto użyć do czyszczenia zwykłej szczoteczki do zębów.
4 – specjalistyczna pielęgnacja
Pielęgnacja i tak naprawdę konserwacja, albowiem te bardziej specjalistyczne płyny i środki, przeznaczone do używania ich na rattanowych powierzchniach, bardzo często są produktami typu „dwa w jednym”, które z jednej strony potrafią usuwać zabrudzenia, a z drugiej wzmacniają strukturę materiału i czynią z niej coś jeszcze bardziej odpornego na działania czynników zewnętrznych. Warto w te produkty inwestować. Specjalne preparaty mające pomóc zadbać o meble ogrodowe z rattanu dostępne są głównie w sklepach ogrodowych i marketach budowlanych. Jeszcze lepiej zamawiać je przez Internet. Mimo wszystko w sklepach internetowych są one najtańsze (dużo tańsze niż w tych stacjonarnych), a to dobra wiadomość, skoro ogólnie rzecz biorąc ich ceny nie należą do najniższych.
5 – czyszczenie poduszek
Meble to jedno, ale nie wolno zapominać o tych wszystkich drobniejszych i mniej istotnych elementach, których używa się wraz z wypoczynkowym ogrodowym kompletem. Przeważnie bowiem na takie meble ogrodowe z rattanu kładzie się poduszki, a zatem o nich też wypadałoby od czasu do czasu pomyśleć. Niewyczyszczony i wyblakły materiał nigdy nie będzie dobrze się prezentować. Większość poduszek używanych na meblach ogrodowych można natomiast normalnie prać w pralce, więc nie trzeba czyścić ich ręcznie.