Co zrobić, jeżeli nie możemy przestawić ścian tak, aby zyskać więcej przestrzeni? Jak skutecznie zapobiec powstawaniu błędów, które powodują, że nasza łazienka optycznie się zacieśnia?
Kilka prostych trików zagwarantuje, że mała łazienka stanie się domowym SPA, w którym odpoczniemy po ciężkim dniu.
Relaksująca kąpiel również w małej łazience
Również w małej łazience możemy pozwolić sobie na relaksującą kąpiel. Wanna idealnie zagospodaruje niewygodne kąty lub skosy. Mnogość rozwiązań na rynku na pewno pozwoli zainstalować niewielką gabarytowo lub narożną wannę, która pozwoli na odrobinę relaksu. Dla zwolenników kabiny prysznicowej, w małej przestrzeni sprawdzi się prysznic walk in lub parawan nawannowy. Takie rozwiązanie pozwoli na korzystanie z ciepłej aromatyzującej kąpieli w zimowe wieczory i szybkie orzeźwienie w letnie popołudnia.
Zabawa kolorami w Twojej łazience
Ciemne i chłodne kolory oddalają się od wizualnie od osoby na nie patrzącej, tworząc zarazem głębię w pomieszczeniu. Można ten efekt pogłębić poprzez dodanie białej ceramiki łazienkowej, która uchroni przed odczuciem klaustrofobii. Nawet do najmniejszej łazienki idealny jest kolor miętowy.
Jest lekki i elegancki, otwiera przestrzeń i jest jak powiew świeżego powietrza. Dobrze sprawdzą się również pastele, kojarzone z kobiecością i naturą. Dzięki nim nawet najmniejsza łazienka nabierze oddechu.
Odpowiednie płytki do małej łazienki
Zaplanujmy jak najmniej płytek z mocnymi akcentami i kolorami. Łatwo dominują i przytłaczają małe wnętrze. Przede wszystkim wybierajmy gładkie i lśniące płytki, które odbijając światło, rozjaśnią ciemne kąty. Dają one doskonałe złudzenie, że ich otoczenie jest przestronniejsze niż w rzeczywistości. Na podłodze sprawdzą się wielkie tafle z mniejszą fugą, stworzymy w ten sposób jednolitą, gładką posadzkę.
Jeżeli koniecznie chcemy zastosować jakieś wzornictwo, najlepszą opcją są pasy. Ułożone poziomo sprawią, że ściana wyda nam się nieco szersza, a pionowo dłuższa.
Mała łazienka a oświetlenie
Nie montujmy w małej łazience lamp wiszących czy kinkietów na długich wysięgnikach. Na suficie świetnie sprawdzą się plafony, a jako dodatkowe światło halogeny. Punkty świetlne powinny wyróżniać się jasną barwą, zbliżoną do naturalnego światła dziennego. Nie zapominajmy o dodaniu lustra lub szafki z lustrem, która dzięki odbiciu światła rozpromieni małe pomieszczenie. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie kierować światła bezpośrednio na szklaną powierzchnię, ponieważ stworzymy nieprzyjemne dla oka odbicia.
Artykuły o aranżacji i wystroju łazienek znajdziesz w serwisie bathroom.pl.
Podsumowanie artykułu o optycznym powiększaniu łazienki
Naczelna zasada aranżacji małej łazienki brzmi im mniej, tym więcej. Ograniczajmy więc niepotrzebne elementy do minimum. Dzięki temu profity w postaci wrażenia większej przestrzeni jest pewny, a efekty nas zaskoczą.