Zaczyna się niewinnie – jak cudownie byłoby odpoczywać w ogrodzie, otoczonym kwitnącymi daliami, aromatem goździków, szumem dekoracyjnych traw i widokiem na obsypane owocami krzewy i drzewa. Rzeczywiście, chwile w takich miejscach są niezapomniane. Jednak nim uda nam się usiąść wygodnie i podziwiać piękno, trzeba jeszcze jednego: realizacji planu. <strong>Projekt ogrodu przydomowego</strong> to coś, co pozwoli uniknąć potencjalnych błędów np. w kwestii obsadzania danych stanowisk. Jak to zrobić? O tym już teraz!
Projektowanie ogrodu krok po kroku
Od czego zacząć?
Krok 1. Przede wszystkim od dokładnych pomiarów terenu, który planujesz zagospodarować. Uwzględnij wszystkie występujące już na nim elementy z rozróżnieniem na te, które łatwo usuniesz (niewielkie krzewy, byliny, młode drzewka) oraz te, które będą wymagały nieco więcej wysiłku, a czasem również pozwolenia na usunięcie (drzewa o określonym obwodzie pnia).
Kiedy należy wystąpić o pozwolenie? Gdy obwód pnia mierzonego na wysokości 5 cm od ziemi przekracza:
– 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
– 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
– 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Krok 2. Wykonaj badanie gleby: papierkami lakmusowymi sprawdź jej kwasowość i na podstawie obserwacji oceń, czy wybrane stanowiska są raczej suche, czy też akumulują sporą ilość wody deszczowej. W tym punkcie warto dodać, że konieczna jest również ocena pod względem występowania gatunków inwazyjnych, np. skrzypu polnego. Niektóre mogą być bardzo trudne do wytępienia, dlatego zabiegi w celu ich usunięcia powinny być przeprowadzone przed wysadzaniem innych roślin.
Krok 3. Na podstawie zebranych danych podziel ogród na sektory. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy w obrębie jednej działki występują stanowiska o różnych warunkach. Niektóre z nich mogą mieć glebę ciężką, gliniastą, inne piaszczystą, a jeszcze inne to typowe miejsca ruderalne.
Krok 4. Utwórz wstępny podział pionowy działki, tzn. określ, ile miejsca mają zajmować gatunki wysokich drzew, ile krzewy, a ile drobne rośliny zielne.
Krok 5. Wybierz gatunki roślin zgodnie z przygotowanym wcześniej podziałem. Sektor po sektorze. Jeżeli nie jesteś pewien, czy plan na kartce sprawdzi się w rzeczywistości, wykorzystaj paliki i taśmę, aby np. określić ile dokładnie miejsca zajmie drzewo o rozłożystej koronie. Pomogą też wycięte z kartonu makiety, dzięki którym łatwiej wyobrazisz sobie ile miejsca potrzebują zwłaszcza duże rośliny.
Krok 6. Kupuj, sadź, pielęgnuj i czekaj na efekty. Owszem, może to potrwać wiele lat, ale to właśnie taki ogród ma niezwykły charakter, bo tworzony jest od podstaw wedle własnego uznania i możliwości danego miejsca.
Ogród warzywny
Projekt ogrodu warzywnego możesz wykonać w taki sam sposób. Ułatwi ci to zastosowanie tzw. grządek podwyższonych, czyli uprawa warzyw w skrzyniach. Choć początkowe przygotowania wymagają odrobinę zachodu, to szybko przekonasz się do prowadzenia tego typu upraw.
Projekt ogrodu przed domem, za domem i wokół domu – zrób to sam!
Z pewnością możesz poczuć się przytłoczony ilością informacji, które trzeba zgromadzić, aby dobrze zaprojektować ogród. Jednak dzięki temu nie tylko lepiej zagospodarujesz teren, ale i zapewnisz obfitsze plonowanie dobrze wybranym gatunkom roślin. Praca ta wykonana raz, a dobrze to spokój na wiele lat i ziszczenie się marzeń o pięknym miejscu do wypoczynku.