Wiosenne prace przy ogrodowych zbiornikach wodnych rozpocznijmy od sprawdzenia, czy wciąż są szczelne. Powodem powstawania pęknięć w oczkach wykonanych z tworzywa sztucznego jest przeważnie niedostateczne ubicie gleby lub niewłaściwe umieszczenie zbiornika w podłożu.
Do uszczelnienia pęknięć w formach tego typu zwykle używa się włókna szklanego. Jeśli oczko wodne w naszym ogrodzie wyścielone jest folią, na której zauważymy przetarcie, w miejscu uszkodzenia przyklejamy łatę z dwustronnej taśmy samoprzylepnej, następnie odrywamy jej warstwę ochronną i przyklejamy do niej łatkę wyciętą z zapasowego fragmentu folii. Po godzinie zbiornik możemy wypełnić wodą.
W jaki sposób usunąć muł z dnia stawu?
Raz na jakiś czas trzeba oczyścić dno oczka z nanosu powstałego z rozłożonych resztek roślin oraz innych zanieczyszczeń. Osadzanie się odpadków na dnie to naturalny proces. Jeśli jednak warstwa mułu wynosi więcej niż 15 cm, należy oczyścić wówczas dno zbiornika. W przypadku małych oczek wodnych jest to szczególnie istotne. Nie tylko ze względu na to, że muł bardzo je spłyca i unieatrakcyjnia, ale też dlatego, że tworzą się w nim trujące gazy, między innymi siarkowodór. W zbiorniku powstają wówczas warunki beztlenowe, w konsekwencji czego ryby zaczynają umierać, a rośliny więdnąć. Po wypompowaniu wody dokładnie oczyszczamy folię z mułu, glonów i innych zanieczyszczeń. Wyciągnięty nanos będzie świetnym materiałem na kompost (pod warunkiem, że w oczku nie rozwijały się grzyby).
Dla wszystkich fanów ogródków mały i dużych, artykuł z serwisu pasje.pl: o ogrodnictwie – hobby przyjemnym i pożytecznym.
Dodatkowa uwaga – rośliny wodne, które zimą przechowywaliśmy w domu, powinniśmy przerzedzić i podzielić. W zbiorniku umieszczamy je, kiedy minie ryzyko temperatur niższych niż 10 stopni Celsjusza. Okazy najpierw wstawmy na płyciznę i dopiero po zahartowaniu zanurzmy głębiej.